Editör Yazıları

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi

Editör Yazıları
Eylül-Ekim Ayları Sektörün Fuar Aylarıdır.
Bir yanda her tarafta ekonomik sosyal ve siyasal krizler sürerken, ticaretin agresif ruhu inatla dünyanın dört tarafında dolaşıyor. Bir yanı yıkılırken diğer tarafta yeni dinamiklerle yaşama dahil oluyor. Konkordata’lar iflaslar, yeniden yapılanmalar derken batanların yerine yenileri, sarsılanların ricat sonrası toparlanmalarına tanık oluyoruz. Mobilya sektörü de üç aşağı beş yukarı bu özet içinde tanımlanabilir.

Eylül-Ekim ayları Global tüm oyun aktörleri için önemli aylardır. Özellikle uluslararası pazarları hedefleyen firmalar başta Çin olmak üzere uzak doğunun devasa buluşma noktalarında alıcılarıyla buluşurlar. Bu dev buluşmalar yanında artık giderek daha çok önem kazanan yerel pazarlar daha etkili çekim merkezleri olmaya başlıyorlar. Alıcıyı çağırmak kadar, hedef alıcının yakınına, ayağına gitmek yereli keşfetmek. Klasik marketing anlayışı ötesinde farklı argümanlarla küçük pazarları yakalayarak buradan yol almak başka bir yaklaşımdır. Keza ticari ve siyasal ambargolar sonucu pazara dahil ülke alıcıları bu büyük merkezlere ulaşamıyorlar Vizeler, dil problemleri vs sonucu kendi yerel pazarlarında büyümeye çalışıyorlar. Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar bu globalizmin hala dışındadır. Doğru paydaşlarla gerçekleşecek ortaklaşa çabalarla etkili sonuçlar mümkündür. 
Bir yandan uzak Asya’nın devasa fuarları öte yandan küçük sayılacak yerel yakın pazarlarda aktif katılımlarla hizmeti alana yayıp   ürün ve hizmetleri yeni alıcılara ulaştırmak için buralarda gerçekleşecek fuarlar önemli bir iletişim aracıdır. Eylül ayında uzak doğunun en önemli fuarlarında uluslararsı pazarı gözlemlerken Ekim ayında Türk imalat sanayinin en önemli buluşma noktası olan Tüyap İntermob ve Makine fuarlarında olacağız. Tüm bu etkinlikler Pazar ilişkilerinin önemli unsurlarıdır.  Tüm sektörümüze verimli bir fuar ve ticari bağlantılar diliyorum. 
Saygılarımla
Nesip uzun

 

Editörün Diğer Yazıları: