Yeni yılda mobilya sektörüne KDV müjdesi!

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi

Yeni yılda mobilya sektörüne KDV müjdesi!

02-01-2020
Yeni yılda mobilya sektörüne KDV müjdesi!
KDV indirimiyle mobilya sektörü vites büyütecek


Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, mobilyada yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının yüzde 8'e düşürüldüğünü açıkladı. MOSFED Başkanı Ahmet Güleç, kararın hem yurt içi satışlara hem de ihracata pozitif katkı sağlayacağını kaydetti. Güleç, halihazırda doğrudan 300 bin, dolaylı olarak da 500 bin kişiye istihdam alanı yaratan mobilya sektörünün KDV indirimi ile birlikte 100 bin kişiye daha iş olanağı sağlayacağını da sözlerine ekledi.
 
Mobilyada bir süredir beklenen KDV indirimi, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklandı. Yüzde 18 olarak uygulanan KDV oranının mobilyada yüzde 8’e düşürülmesi sektörde sevinçle karşılanırken Mobilya Dernekleri Federasyonu (MOSFED) Başkanı Ahmet Güleç, konuya ilişkin bir açıklama yayınladı.
KDV indiriminin 2019 yılı içinde üçer aylık periyotlar şeklinde iki kere uygulandığını ve mobilya sektörünü pozitif anlamda etkilediğini, ayrıca ekonominin canlanmasına neden olduğunu aktaran Güleç, bu karar ile birlikte 2020’ye moralli girdiklerini söyledi.
 
“ Sektör yeni yıla umutla ‘merhaba’ dedi”
Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden olan mobilyada 2019 iç satışlarının 50 milyar TL olarak gerçekleştiğini, ihracatta ise 3,5  milyar dolar hedefinin yakalandığını dile getiren Güleç, indirim kararıyla birlikte 2020’nin çok daha pozitif geçmesini umduklarını ifade etti. Desteklerinden ötürü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve tüm ilgili kurum ve kuruluşlara teşekkür eden Güleç, “En son 30 Haziran’da biten KDV indirimi nedeniyle evlenme hazırlığında olanlar, evini yenileyenler mobilyaya yüzde 20-30 daha ucuza sahip olmuşlardı. Bu durum aileleri sevindirdiği gibi sektörü özellikle 2019’un ilk yarısında hareketlendirmişti.  Mobilya ihracatında 2020 hedefimiz 5 milyar dolar, iç pazarda ise 55 milyar TL’lik bir işlem hacmi bekliyoruz. Hemen senenin başında böylesine bir kararın alınması hem iç pazara hem de ihracatta olumlu katkısı olacaktır” diye konuştu.

yazar

Nesip Uzun

E-bülten için e-posta bırak