TÜRKİYE’NİN TASARIM VİZYONUNA KATKI SAĞLAYAN AURA- SAMET KAMPÜS PROJESİ, KARADENİZ’DEN BAŞLADI...

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi - furniture - wood - design - dizayn - aksesuar - kenarbandı - edgeband - makine -woodworking - woodworkingmachinery - fair - mobilya fuarları - woodworking machinery - ahsap makineleri- glue-yapıştırıcı tutkal-

TÜRKİYE’NİN TASARIM VİZYONUNA KATKI SAĞLAYAN AURA- SAMET KAMPÜS PROJESİ, KARADENİZ’DEN BAŞLADI...

18-03-2024
TÜRKİYE’NİN TASARIM VİZYONUNA KATKI SAĞLAYAN AURA- SAMET KAMPÜS PROJESİ, KARADENİZ’DEN BAŞLADI...
Türkiye’nin mobilya aksesuar sektörünün lider markası SAMET ve AURA İstanbul iş birliği ile düzenlenen, AURA İstanbul’un araştırma ve eğitim ortamını Anadolu’daki üniversite öğrencileri ile buluşturan "KAMPÜS" projesi, Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi ile başladı.
 

Türkiye’nin beş farklı şehrinde tasarıma ilgi duyan öğrenciler ile düzenlenecek panel ve yarışmalar serisinin ilki 8 Mart’ta Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşti. Farklı disiplinlerden profesyonellerin ve akademisyenlerin katılımı ile kentlere dair güncel tartışmaların gerçekleşeceği panellerin ilkinde “Tasarım ve Teknoloji” konuşuldu. Tuna Han Koç moderatörlüğünde gerçekleşen panelde Nevzat Sayın, Melike Altınışık, Özlem Yalım ve Serbülent Vural konuşmacı olarak yer aldı.

Mimarlık Fakültesi ev sahipliğinde Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde gerçekleşen etkinliklerde Mimar Bilge Bal’ın yürütücülüğünü üstlendiği mimarlık ve şehircilik alanında kendilerine daha derin bir boyut katmak isteyen, tasarıma ilgi duyan gençlerle birlikte “Konforlu Yaşam Alanları” üzerine atölyeler de gerçekleştirildi. Üretilen projelerin, jüri tarafından değerlendirilerek ödüllendirildiği etkinlikler; mimarlık, sanat ve tasarım disiplinleri başta olmak üzere, tüm disiplinlerden öğrencilerin, profesyonellerin ve akademisyenlerin yoğun katılımı ile gerçekleşti.

Gün boyu tasarım sohbetleri ile devam eden program, tasarımcı konuklarımızın da katılımı ile şehrin akademisyenleri ve profesyonellerinin bir arada olduğu keyifli bir buluşma ile sona erdi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (Trabzon) ile başlayıp, Atatürk Üniversitesi (Erzurum), Muğla Sıtkı Koçman ÜniversitesiKapadokya Üniversitesi (Nevşehir) ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi(Gaziantep) ev sahipliğinde 2024 yılına yayılacak olan “KAMPÜS” projesinde; tasarım ve teknoloji, sürdürülebilirlik ve enerji, arkeo-tasarım, kültürel miras ve koruma, kentsel dirençlilik ve afetlergibi konular ele alınacak.

Tasarıma ve üretime olan tutkusu ile yarım asır önce bu topraklarda başlayan yolculuğunu bir dünya markası olarak devam ettiren SAMET, yine bu topraklarda geleceği şekillendirme arzusu ile Türkiye’nin genç tasarımcı adaylarına dokunuyor. Türkiye’nin mimari ve tasarım alanında mevcut eğitimine katkı sağlamak hedefiyle farklı uzmanlık alanlarının iş birliğine dayalı kolektif üretimlere ve programlara imza atan İstanbul Mimarlık ve Şehircilik Araştırmaları Akademisi – AURA İstanbul ile güçlerini birleştirdiği KAMPÜS projesi yarının tasarım dünyasına yön veriyor.

 

yazar

Nesip Uzun-editor yazısı

E-bülten için e-posta bırak