Haberler

kategorisine ait Haberler

 • Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), 2017 yılının ilk 6 aylık döneminde mobilya sektörünün ihracat&ithalat verilerini açıkladı. Sektörün geçen yılın aynı dönemine göre ihracat rakamı yüzde 1,2 büyümeyle 1 milyar 124 milyon dolar, ithalat rakamı ise yüzde 7,1 gerilemeyle 282 Milyon 460 Bin dolar olarak kayıtlara geçti.
  02 Ağustos 2017 Çarşamba
  510
 • Güvenirliği ve kalitesinin yanı sıra benimsediği çevreci üretim anlayışıyla sektörün öncüleri arasında yer alan Ersa, 5 Haziran Dünya Çevre Günü sebebiyle Ankara Sanayi Odası 1. Organize Sanayi Bölgesi Müdürlüğünün ev sahipliğinde, Ankara Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü koordinasyonunda, TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Ankara Şubesi tarafından düzenlenen "Üretime Çevreci Bakış" seminerinde ödüle layık görüldü.
  25 Temmuz 2017 Salı
  437
 • Sakinleştirici renk paletleri, düz renkler, yuvarlak ve yumuşak hatlar ön planda...

  Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER), yazın iyiden iyiye kendini hissettirdiği bugünlerde 2017’nin yaz mobilya ve aksesuar trendlerini açıkladı. Bu yıl sakinleştirici etkisi olan renklerle bezeli mobilyaları, akustik malzeme ve yumuşak yüzeyli dokularla harmanlanmış şekilde, yaşam alanlarına sakinlik ve huzur veren tasarımlarda göreceğiz.

  Yaşam alanlarında değişiklik yapmak isteyenlerin ilk değiştirdikleri ürün grubu genellikle mobilyalar oluyor. Mobilya değişim sıklığı, araştırmalara göre 8 yılda bir olsa da mobilyada; renkler, kumaşlar, aksesuar ve kırlentlerle evlerin havası değişebiliyorken, ufak dokunuşlarla da sezonun trendleri yakalanabiliyor.
  22 Temmuz 2017 Cumartesi
  462
 • Yatak sektörü tüm dünyada konfor anlayışından, kültürel ve ekonomik faktörlerden ciddi anlamda etkileniyor. Bu da ülke ve bölge bazında tüketicinin talep ettiği özellikleri değiştirmekte. Peki, Türkiye’deki yatak tercihleri ve üretimi nasıl bir boyut kazanmış durumda? İşte tüm bu soruların cevabı, bu yıl 14-18 Ekim 2017 tarihleri arasında TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan Ağaç İşleme Makinesi ve Intermob Fuarı’ndaki Promatt özel bölümünde cevap buluyor.
  19 Temmuz 2017 Çarşamba
  406
 • Biesse grup buyıl Ligna hannover 2017 için fuar öncesinden başlayan yoğun bir tanıtım ve sunum gerçekleştirdi. Ligna’nın en büyük standlarından birinde bir holün büyük bir bölümüne yayılmış son teknoloji ve yeni jenerasyon makineler, gelecek dünyanın üretim konseptini çağrıştırıyordu. Akıllı robot ve uzaktan kontrollü bu yeni jenerasyon makineler Endüstri 4.0 dünyasının yeni habercileri.
  Fuarın 3. Günü önce basına yönelik bir sunumla Biesse’nin yeni konsepti anlatıldı. Ardından gerçekleşen toplu basın turunda özellikli makinelerin işlevleri anlatıldı. Birbirini tanıyan ve birbirleriyle koordineli olarak çalışan bu makineler tam bir üretim canavarı. Gerçekleşen tanıtım turudan sonra Ana Biesse standında basına yönelik gerçekleşen bir kokteyl ile basın buluşması tamamlandı.
  18 Temmuz 2017 Salı
  464
 • Bu yıl Almanya Köln kentinde gerçekleşen ve kendi alanında dünyanın başta gelen önemli fuarlarından olan Köln İnterzum fuarı, Türk mobilya sektörünün Yüzey, Aksesuar ve bağlantı elemanları ile yardımcı malzemeler segmentinde en önemli Pazar buluşmasıydı. Rekabetin çok gelişmelerin de o oranda hızlı olduğu her fuarda yeni innovatik ürün ve melzemelerin sergilendiği İnterzumda özellikle son yıllarda Türk üreticilerinin gösterdiği başarı, gerek üretilen ürün çeşitliliğinde gerekse de muadillerine göre yüksek kalite çıtasıyla Avrupa üreticileriyle aynı kulvarda rekabet edebilecek noktaya ulaşmıştır. Mayıs 2017’de interzum fuarı ’nda bunu çok daha iyi gözlemleme şansımız oldu.
  18 Temmuz 2017 Salı
  0
 • HOMAG, sektörü dijital geleceğe yönlendiriyor.

  Dijital gelecek başladı: LIGNA’da HOMAG, ahşap endüstrisi için dijital platformunu sundu. Adı: "tapio". Tapio ile bu endüstrideki şirketler şimdi Endüstri 4.0’ın bir sonraki aşamasına geçebilirler. Aynı zamanda, HOMAG fuarın hedeflerini aştı ve yıllardır en başarılı ticaret fuarına imza attı.
  18 Temmuz 2017 Salı
  449
 • Sektöre ve ülkemize katma değer katmak adına sürekli çalışan Sayın Sami Tarlabaşı, bizlere yeni üretimine başladığı boya hattı Alaçatı’yı bakın nasıl anlattı:
  Makel olarak biz de uzun yıllar sektörde edinmiş olduğumuz bilgi ve becerileri kullanarak bizi belirleyen ithalatçılık kimliğimizi artık üretici ve ihracatçı kimliği ile bütünlemeye ve çağa ayak uydurmaya çalışmaktayız.
  Makel olarak sektördeki varlığımızı ürettiğimiz makinalarla ve çözümlerle de sürdürüyoruz. Globalleşen dünyada her sektörde olduğu gibi mobilya sektörü de çağın gereklerine ayak uydurmak zorundadır. Bununla beraber mobilya imalat makinaları da sektörün ihtiyaçlarını karşılamak üzere çağa ayak uydurmaktadır. Dolayısıyla içinde bulunduğumuz sektörün gerçekleri bizleri de alacağımız kararlarda yönlendirmekte ve belirleyici olmaktadır.
  18 Temmuz 2017 Salı
  423
 • Türkiye’nin yüzey boyama sistemlerindeki öncüsü UV Teknoloji hali hazırda üretmekte olduğu ahşap boyama ve kurutma sistemlerine bir yenisini daha eklemenin heyecanını yaşıyor. Yeni devreye alınan UV High-Gloss panel üretim hattımız ile Türkiye’nin ultra parlak ürün ihtiyacının büyük bir bölümü karşılanacaktır.
  18 Temmuz 2017 Salı
  351
 • Ülkemizde sanayi sektörünün hemen her kesiminde gerçekleşen çabalar, bu ülkenin gelişmesinin de esas dinamiğidir. Ülkeler, ekonomileri doğru yapılanmış planlamalar ve çağa uygun yaratıcı fikirlerle gelişir. Kimi ülkelerde özel sektörün büyüme hızına, ülke politikaları karşılık veremiyor ya da markalar ülkelerin önüne çıkabiliyor. Ülkelerin ekonomik büyümelerinde ve uluslararası itibarlarında taşıdıkları markaların etkileri tartışılamaz. Bu nedenledir ki, marka bilinci oluşturmak adına şirketler ve ülkeler küçümsenmez çabalar içindedirler. Alman, İtalyan, Amerikan, Fransız, İspanyol, İngiliz markaları bugün dünyanın her tarafında binlerce bayisi, mağaza zincirleriyle markaların ekonomideki mutlak hükümranlığını sürdürüyorlar. Ülkemizde mobilyadan tekstile, gıdaya kadar hemen her sektörde ihtiyaç duyulan kurumsallaşma ve marka bilinirliğini yaratmak için belirlenen stratejiler, biraz da ülkenin iç dinamiklerinden kaynaklanan istikrarsızlıkların kurbanı oluyor. Bir yandan Türk Quality gibi önemli destek projeleri geliştirirken; ne yazık ki bu noktalara ulaşabilen işletmeler için mevcut güçlü pazarlar, bir anda politik açmazların kurbanı olabiliyor. Son ay alınan AB üyelik dondurma kararlarının arkasından gelebilecek sıkıcı kararlarla, ülke ekonomisi üzerinde olumsuz etkiler yaratılmamasını umuyorum. Türkiye ekonomisi 35 yıl önceki gibi değil. Uluslararasılaşmış bir dünyanın parçası haline gelmiş ve yabancı ticari paydaşlarla, global ekonominin ayrılmaz unsuru olan Türk firmaları Rusya, Katar vb gibi bir sıkıştırılmayı kaldıramaz. Ticaretinin büyük kısmını batı ile yapan Türkiye, özellikle üretimin ana hammadde girdilerinde de %80 batıya endeksliyken, yeni kaynaklar yaratmak günümüz oligarşik ilişkiler içinde çok zor bir alternatiftir. ABD’nin bir tek işaretiyle yön değiştirecek Arap ve Ortadoğu ülkelerinin bu noktada Türkiye’ye hiçbir faydası olamaz. Petrol gelirleriyle sahip oldukları paralarla Türkiye’den bankalar, arsalar avm’ler alan Arap prensleri, ihtiyacımız olan bir üretim ekonomisi yaratmıyorlar. Bölgenin lider ekonomisinden tartışılan bir ekonomiye doğru gitmek Türkiye’nin hak ettiği bir durum değildir.
  Bu aylar sektörümüzün nispetten hareketlendiği aylardır. İnegöl, Masko, Modoko’da esnaf pek mutlu değil. Yüksek kiraların ödendiği bu merkezlerde tüm gün tek bir satışın olmadığı zamanlar oluyor. Polititik atmosfer, ticaret gibi insanların psikolojisini de negatif etkiliyor. Bu durumda zaten sınırlı olan gelirlerini de zorunlu harcamalar için kullanıyorlar.
  Yöneticilerimizin bu atmosferi değiştirerek, hoşgörü ve toplumun tümünü kucaklayan davranışlarla piyasaya güven vermesi ve biraz rahatlatması şart. Kutuplaşmaların giderek arttığı bir Türkiye görmek istemiyoruz.

  Sevgi ve dostlukla
  Nesip Uzun
  18 Temmuz 2017 Salı
  194
 • Mobilya tasarımlarında genellikle tamamlayıcı bir unsur olarak görülen kenarbantları, günümüzde artık kontrast kullanımlarla ön plana çıkıyor. Detaylarla zenginleştirilen mobilya tasarımlarında, alışılmışın dışında farklı kullanımlarla yer bulan kenarbantlarına Roma Plastik öncü yaklaşımıyla yepyeni bir yorum katarak, TrioKoleksiyonu’nu hazırladı.
  18 Temmuz 2017 Salı
  0