Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi

Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor

26-09-2012
Türkiye Ekonomisi Nereye Gidiyor
Son 6 aydır ülke ekonomisindeki durağanlık, beklenti ve tedirginlik hemen her düzeyden işletmeyi etkiliyor. Evet, önceki yıllarda olduğu gibi sektörde yaşanan soğuk algınlığı yatağa düşürmese de yine de piyasaları negatif bir biçimde etkiliyor.

Ülkenin siyasal konjonktürünün bu sürece etkisi oldukça önemlidir. Yakın bölgemizdeki istikrarsızlıklar ve iç savaşlar Türkiye'nin buradaki yol haritasında bir yanlızlaşmayı da beraberinde getirmiştir son yıllarda. Özellikle son BM güvenlik konferansında ABD ve batılı ülkelerin izledikleri politika ve Türkiye'yi yanlız bırakmalarında ABD seçimlerinin de büyük etkisi olmuştur.

Türkiye tek başına özellikle Suriye sorununun üstesinden gelebilecek midir, bunun ekonomiye etkileri neler olacaktır, tüm bunları yakın zamanda göreceğiz. Türkiye'nin Güney Doğusunda yaşananlar da buna eklenince bu sonbaharda hükümeti zor günlerin beklediğini söylemek hiç de zor değil.

Öte yandan, piyasada nakit para hareketleri giderek daralıyor. Geçen yılın bu aylarına göre üretim ve pazar dolaşımında ciddi bir daralma yaşanıyor. Önümüzde Intermob ve Ağaç İşleme Makineleri fuarları var. Umarım önemli iş ilişkileri kurulur da yatırımcının yüzü biraz güler.

Uzun tatiller, bayramlar derken, hepsi üstüste geldi ve yazın da rehavetiyle neredeyse işe gitmeyi unuttuk. Önümüzde bir bayram daha var.. Yine "Üç beş günü birleştirelim" diyerek bu miskinliği sürdüreceğiz, olan da üretime ve iş dinamiklerine olacak. Herkese iyi bir fuar, bol kazanç diliyorum.

Saygılarımla,
Nesip Uzun* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * To which direction Turkish economy is going

The stagnancy of the Turkish economy in last 6 months is affecting almost all companies. Even though it is hurt like previous years it is affecting negatively the market. The role of the political conjuncture within his period is crucial. The instability in the region and the wars resulted with the isolation of Turkey in a couple of years. In fact the elections in USA also affected Turkey's situation. The strategy of USA and western countries in last UN Security Conference to not support Turkey is a result of it.

We will see if Turkey will overcome Syrian problem alone or not and what will be the results of this crisis on Turkish economy in the near future. It is easy to say that Turkish government will confront a lot of problem in this fall, especially when we also consider what is happening in south east of its territory.

On the other hand, liquidity and cash flow problems are also affecting the companies. When compared with the same period of last year, now we have a considerable amount of shrinking in the market. Within one month, Tuyap's Intermob and Wood Processing Machinery 2012 trade fairs will open its doors. I hope thee will be important business contacts there so that investors will be happy. Long holidays, festivals and of course summer season affected also the flow and the vitality of the markets. Now we have another religious fest next month and it is expected that this fest will be extended during the whole week. All of these factors affect the economy in a bad way.

Well, I wish you all a good trade fair and maximum gain in your business contacts..

Respectfully yours
Nesip Uzunyazar

E-bülten için e-posta bırak