İstanbul Mobilya Fuarı, 7 Kasım’da CNR EXPO’da kapılarını açıyor

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi

İstanbul Mobilya Fuarı, 7 Kasım’da CNR EXPO’da kapılarını açıyor

02-11-2017
İstanbul Mobilya Fuarı, 7 Kasım’da CNR EXPO’da kapılarını açıyor
Furniture İstanbul Fuarı’ndan, mobilya sektörüne900 milyon dolarlık iş hacmi
 
İstanbul Mobilya Fuarı, 7 Kasım’da CNR EXPO’da kapılarını açıyor
 
Furniture İstanbul Fuarı’ndan, mobilya sektörüne

900 milyon dolarlık iş hacmi 

 Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75’ini temsil eden firmaları aynı çatı altında buluşturacak İstanbul Mobilya Fuarı (Furniture İstanbul) 7-12 Kasım tarihleri arasında CNR EXPO Yeşilköy'de düzenlenecek.

 MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, “Sektörümüz 2017 yılının ilk 8 ayında ihracatını yüzde 5 oranda artırarak 1 milyar 509 milyon dolara yükseltti. Furniture İstanbul fuarımız ile birlikte 2018 yılında bu rakamları yüzde 15’lere çıkarmayı hedefliyoruz. 60 bin metrekare alanda, 70 bin yerli ve yabancı ziyaretçi hedefi ile gerçekleştireceğimiz fuarımızın 900 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratmasını bekliyoruz.”

 CNR Holding Genel Koordinatörü Cem Şenel, “Bellona, Bambi, Yataş, İstikbal, Alfemo, Enza Home, Bretz, Merinos, Fatih Kıral, İpek, Kilim, Yatsan, Teleset, İşbir, Mondi, Tepe Home, İdaş’ın da aralarında bulunduğu, yani Türk mobilya sektörünün yüzde 75‘ini temsil eden firmaların katılımıyla organize edeceğimiz fuarımızın, 2023 yılında 10 milyar dolar ihracat hedefleyen sektör için vazgeçilmez bir platform olacağını düşünüyoruz.”

Mobilya fuarı organizasyonundaki 15 yıllık birikimini Türkiye’nin en büyük mobilya markaları tarafından kurulan Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) ile birleştiren CNR Holding, 7-12 Kasım tarihlerinde İstanbul Mobilya Fuarı’nı (Furniture İstanbul) organize edecek. Bu yıl ilk kez CNR EXPO Yeşilköy’de düzenlenecek Furniture İstanbul fuarı ile ilgili düzenlenen toplantı MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, CNR Holding Genel Koordinatörü H.Cem Şenel, Laressa-Ankara Yatak & Kapitone Sanayi ve Ticaret A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Bayram, Fatih Kıral Mobilya Yönetim Kurulu Üyesi Onur Kıral, Bellona-Boytaş A.Ş Genel Müdürü Şahin Nursaçan, Mobipa Mobilya Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çağlayan’ın katılımı ile gerçekleştirildi.

 

“Sektör, 2017 yılının ilk 8 ayında ihracatını 1 milyar 509 milyon dolara yükseltti”

Fuar ve mobilya sektörü ile ilgili değerlendirmelerde bulunan MOSDER Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Öztaşkın, “13 yıldır derneğimiz tarafından gerçekleştirilen ve ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayan İstanbul Mobilya Fuarı’nı, bu yıl Furniture İstanbul adıyla düzenleme kararı aldık. Türkiye mobilya sektörünün yüzde 75’ini temsil eden bir dernek olarak “Türk mobilyası” algısını daha iyi noktalara taşıyabilmek amacıyla titiz bir çalışma yürütüyoruz” dedi. Mobilya fuarlarının Türk mobilyasının tasarım ve fonksiyonellik yönünden üstünlüğünü sergileme konusunda önemli bir role sahip olduğunu ifade eden Öztaşkın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sektörümüz 2017 yılının ilk 8 ayında ihracatını yüzde 5 oranda artırarak 1 milyar 509 milyon dolara yükseltti. Furniture İstanbul fuarımız ile birlikte 2018 yılında bu rakamları yüzde 15’lere çıkarmayı hedefliyoruz. Fuarımızın 900 milyon dolarlık bir iş hacmi yaratmasını bekliyoruz.”

 Mobilya sektörü, 2017 sonunda yüzde 35 büyüyecek

Türk mobilya sektörünün özellikle son 10 yılda 7 kata yakın büyüyerek, yaklaşık 193 ülkeye kendi markalarıyla ürün ihraç eden ve cari açık vermeyen bir güç olmayı başardığını ifade eden Öztaşkın, “Hayata geçirilen KDV düzenlemesiyle 2017 yılı sonunda yüzde 35 büyüyeceğini öngördüğümüz sektörümüz uzak pazarlara açılma yolunda da emin adımlarla ilerliyor. Firmalarımızın dış ülkelerde adının duyurulması ve ticari ilişkilerimizi artırmak adına çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz. Ülkemizi 5 yıl içerisinde dünyanın ilk 5 ihracatçı ülkesi içinde görmek için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

 
yazar

Nesip Uzun

E-bülten için e-posta bırak