Dünyanın en büyük ağaçişleme makineleri fuarına yine Türkiye’den katılan tek yayın biz olduk LIGNA HANNOVER 2011 FUARINA KATILDIK

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi - furniture - wood - design - dizayn - aksesuar - kenarbandı - edgeband - makine -woodworking - woodworkingmachinery

Dünyanın en büyük ağaçişleme makineleri fuarına yine Türkiye’den katılan tek yayın biz olduk LIGNA HANNOVER 2011 FUARINA KATILDIK

14-07-2011
Dünyanın en büyük ağaçişleme makineleri fuarına yine Türkiye’den katılan tek yayın biz olduk LIGNA HANNOVER 2011 FUARINA KATILDIK
EKİN Yayın Grubu’nun kendi standıyla katıldığı LIGNA Hannover 2011 fuarı, gerek uluslararası niteliği, gerek katılımcı ve ziyaretçi profili gerekse de sergilenen ürün ve teknolojiler ile uluslararası pazarların trendlerini belirlemesi açışından kuşkusuz dünya pazarlarının en büyük, en etkili ağaçişleme teknolojileri fuarı ünvanını hakediyor.Bu yıl hafif paneller ve bio enerji gibi temaların damgasını vurduğu fuar, Türk katılımcılar açısından da ayrı bir önem taşıyordu. Aralarında yayın grubumuzun da bulunduğu 23 doğrudan katılımcı ile, Türk firmalarının bu anlamda bir rekor kırarak, bu önemli teknoloji fuarında, yabancı katılımcılar içerisinde ilk 7’ye girmiş olmaları ve dünya dergilerine başkanlık yapan yayın grubumuzun sergilediği etkin uluslararası roller, hem sektörümüz hem de ülkemiz açısından kayda değer bir atılım olmuştur.
SEKTÖRÜN BİR NUMARALI AHŞAP TEKNOLOJİLERİ FUARI
Uluslararası pazarlarda yaşanmakta olan ve sonuçlarınıgerek ticaret hacminin daralması, yatırımların durma noktasına gelmesi hatta firmaların kapanması gibi oldukça ağır bir biçimde hissettiren bir global krizin etkilerinin azalmaya başladığı ve dünya ağaçişleme ve ahşap sektörlerinde de belirli bir toparlanmanın yaşanmakta olduğu 2011 yılında kapılarını açan LIGNA Hannover 2011 fuarı, gerek Italya gerekse de ABD'deki benzerlerine oranla oldukça farklı bir konumda olduğunu herkese kanıtlayarak, büyük bir başarı ile sona erdi.
İki yıl önceki fuara kıyasla yurtdışından gelen ziyaretçi sayısını % 26, toplam ziyaretçi sayısını ise %13 oranında artıran ve açık kaldığı beş gün boyunca 90.000 civarında ziyaretçinin gezdiği fuarda 52 ülkeden 1.765 firma 130.000 m2'lik bir alan üzerinde ürün ve hizmetleri sergilediler.
Fuarcılık devlerinden Hannover Messe ve Alman Ağaçişleme Makina İmalatçıları Birliği VDMA'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen ve entegre tesis kuran büyük ölçekli firmalardan en küçük marangoz işletmelerine, ileri teknoloji ürün ve yazılımlarından kesici takımlar ve el aletlerine kadar ahşap teknolojilerinin tüm segmentlerinin temsil edildiği bu muazzam şov, açık kaldığı 5 gün boyunca dünyanın dört bir yanındaki sektör temsilcileri ve profesyonellerin yoğun ilgisi ile karşılaştı.

BİLİMSEL ETKİNLİKLER, ÖZEL TEMALAR
Her oturumunda sunulan genel konsepti, yarışmaları, özel sergi alanları gibi alışılan renklerinden farklı olarak bu yıl Ligna'nın ana temaları arasında “Think light” sloganı çerçevesinde oluşturulan ve düzenlenen konferansların yanısıra 24. holde özel bir sergi alanı da bulunan “Lightweight Network” ve ormancılık ve ağaçişleme endüstrilerinin genelini ilgilendiren hatta Avrupa Parlamentosu'nun da çeşitli vesileler ile tartıştığı “Bioenerji” gibi başlıklarının ayrı bir ağırlığı vardı.

LIGHTWEIGHT NETWORK UYGULAMALARI
31 Mayıs ve 1 Haziran tarihlerinde, Ligna Hannover 2011 sırasında, fuar alanındaki convention center'da iki günlük önemli bir etkinlik düzenmiş ve yüksek teknoloji ürünü olan hafif yapılar, paneller, malzemeler mercek altına alınmıştı.
Tüm dünya gözünü daralan kaynaklar nedeniyle malzeme teminine çevirmişken, teknolojiyi kullanarak önemli bir kazanım potansiyeli geliştiren “lightweight” konsepti endüstriye petek dokulardan sandviç kompozit ahşap panellere kadar daha ucuz ve pratik birçok ürünü kazardırırken masif ağaç malzemeye de güçlü bir bir alternatif oluşturmakta.
İşte bu kapsamda düzenlenen ve sektörün önemli markalarının temsilcileri ile akademisyenlerin sunum yaptığı iki günlük konferansta tartışılan konular arasında “Geleceğin yaratıcı hafif mobilyaları”, “Hafif panellerin yüzey işlemleri”, “Hafif panellerde kenar bantlama teknikleri”, “Hafif malzemeler ve hot melt yapıştırıcılarda yeni ufuklar”, “Hafif panellerle üç boyutlu tasarım” gibi örnekler bulunuyordu.
Tüm “Leightweight” network başlığı altında toplanan bu ana konseptin endüstriyel uygulamalarını örnekler eşliğinde sunabilmenin yanısıra, malzeme - makina ve kopponentler arasındaki bağlantıları ve sağlanan çözümleri bir bütün olarak ziyaretçilerle paylaşabilmek için fuarın 24. holünde özel bir bölüm ayrılmıştı. Bu bölümde, farklı alanlarda faaliyette bulunan ama her biri leightweight uygulamalarının birer parçası olar ürün ve çözümler üreten EGGER, REHAU, HAFELE, HETTICH, DIEFFENBACHER, BURKLE, ITALPERSS, CEFLA, HOMAG, KLEIBERIT, NOLTE, VOMO, KOCH, MORALT, TORWEGGE, HUNGER vb. firmalar küçük info standları aracılığıyla ziyaretçilere kendi firmalarının bu konsepte yaptığı katıkıla hakkında bilgiler verme olağını buldular.

BIOENERJİ TEKNOLOJİLERİ
Ahşaptan bioenerji elde edilmesi ise sektörden herkesin tartıştığı, taraftarları olduğu kadar karşıtları da bulanan bir konu. Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler tarafından benimsenen politikalar ile desteklenen ahşabın bir enerji kaynağı olarak kullanılması her ne kadar ana malzemesi olan ağacın yakacak bir madde olarak kullanılmasına karşı çıkan dünya panel üreticilerini pek memnun etmese de, ağaçişleme endüstrisinin buluşma noktası olan Ligna fuarı, “Bioenerji” konsepti ve ilgili teknolojilere büyük önem veriyor ve konunun çok farklı boyutlarına ilişkin ürün ve hizmetleri olan firmaların teknolojik yeniliklerine, ayrıntılı sunumlarına ve tabii ilgili çeşitli bilimsel konferanslara fuar içerisinde yer veriyor. Önemli bir ticari potansiyele de sahip olan bioenerji sektörü bu yıl fuar sırasında 3. Uluslararası forumunu düzenleyerek başta “sürdürülebilirlik” olak üzere konunun hem popüler hem de bilimsel pek çok yönünü masaya yatırdı.
“Uluslararası Ormancılık Yılı” konferansı, Avrupa Orman Endüstrilerinin ele alındığı bir AB projesi olan “IN2WOOD” toplantısı, genç sanatkarların da ödüllendirildiği “Ahşabın harikaları” özel gösterimi ve geleneksel hale gelen kereste sporları yarışmaları da bu yılın diğer önemli etkinlikleri arasında yer almaktaydı.

TÜRKİYE KATILIMDA 7. SIRADA
Hannover fuar alanındaki 13 hol ile açık sergi alanını dolduran katılımcılara baktığımızda, ilk 10 içerisinde Almanya'nın dışında sırasıyla İtalya, Avusturya, Ispanya, Çin (Tayvan ile) İsviçre, Danimarka, Türkiye, İsveç ve Hollanda'nın gelmekte olduğunu görüyoruz. Teknolojinin oldukça ileri olduğu bu ülkelerin arasına girerek yabancı katılımcılar arasında 7. sıraya kadar yükselmeiz, Hannover Messe Türkiye ekibinin başarılı çalışmaları kadar Türk makina sanayinin son yıllarda katettiği mesafeyi göstermesi açısından da oldukça önemli.
Bu durum aslında bir anlamda, Türkiye'yi yıllarca bir tarım ülkesi olarak gören ve böyle kalmasını isteyenlerin aksine, sektördeki girişimcilerimizin sabırlı ve ısrarlı tutumları, yoğun çalışmaları ve doğru yatırımlarıyla gelinen noktada uluslararası vizyonları ve pazarlama politikaları ile farklı bir boyut kazandırmalarının bir sonucudur. Türkiye'nin bu anlamda dünya devleri ile mücadele ederek, “tereciye tere satma” çabaları, LIGNA 2011'e katılan Türk firmalarının nicelik ve nitelikleri ile fuardaki etkinliklerini satışa dönüştürme gayretleri bu anlamda oldukça önemli olup, takdir edilmelidir.

KATILIMCI TÜRK FİRMALARI
LIGNA Hannover 2011’in doğrudan Türk katılımcıları arasında (alfabetik sıra ile) ABM MAKİNA, AES ELEKTRONİK, AKDENİZ ÇİVİ, BEKSAN, BİLGİ MAKİNA, DİNÇMAK, EKİN YAYINCILIK, FORM MAKİNA, FRİMPEKS, KAYALAR KİMYA, KOCAYUSUF, METİN PANO, MAKSER, MIZRAK MAKİNA, ÖN-İŞ MAKİNA, PATENT MÜHENDİSLİK, POLAT REDÜKTÖR, RULMAK, SONAR ELEKTRONİK, TOSKAR, TURANLAR, UNIMAK ve ÜSTÜNKARLI gibi firmalar bulunuyordu. Ayrıca, bundan çok daha fazlası da temsilciliklerini yaptıkları firmaların standı aracılığıyla fuardaki yerlerini alarak yerli ve yabancı ziyaretçiler ile biraraya gelme fırsatını buldular.

YAYIN GRUBUMUZUN ETKİNLİKLERİ
EKİN Yayın Grubu'nun bu yıl ilk kez Hanover Messe ile çözüm ortaklığı yaparak ziyaretçi programları düzenlediği ve böylelikle önemli sayıda Türk sektör temsilcisinin uluslararası teknolojik gelişmeleri doğrudan gözlemleyebilmelerine katkıda bulunduğu bu yılki Ligna Fuarına ülkemizden de ilgi büyüktü. Ağaçişleme makine endüstrisi profesyonellerinin yanısıra Türk ahşap ve mobilya sektör temsilcilerinin de büyük bir ilgiyle izlediği Ligna 2011 fuarı sırasında hemen her holde, her koridorda hatta kent merkezinde Türkçe konuşulmuş ve Hanonver kenti 5 gün boyunca sektörümüzün önemli simalarını, firma sahip ve yöneticilerini ağırlamıştır. EKİN Yayın Grubu da bu ağırlamalarda aktif bir rol oynamış ve 24. holde bulunan standımız Türkiye ve çevre pazarlardan gelenlerin buluşma noktası olmuştur.
Yayın grubumuzu ziyaret edenler sadece bunlarla sınırlı kalmadı etbette. Dünya mobilya yayıncılarının yöneticisi konumunda olan ekibimizin başkanlığı ile genel sekreterliğini yaptığı iki ayrı uluslararası derneğin üyeleri ile dünyanın önemli kurum ve kuruluşlarının temsilcileri de standımızı uğrak yeri haline getirdiler. Fuar boyunca kurduğumuz temaslar ve gerçekleştirdiğimiz toplantılar aracığıyla sektörün gündemini konuşmanın yanısıra, gelecekte bu gündemi belirleyecek ve değiştirecek olan ve başrolünü oynadığımız önemli projelere de imza attık.
Bunların arasında dünya makina devi firmaların yöneticilerinin yanısıra EUMABOIS, ACIMALL ASORA gibi ağaçişleme makinaları endüstrisinin uluslararası kurumları ve HANNOVER MESSE, CEPRA, IWF gibi dünya fuar organizatörleri bulunmakta. Ayrıca fuar sırasında gerçekleştirdiğimiz temaslar ile, başkanlığını yapmakta olduğumuz Uluslararası Ağaçişleme ve Mobilya Tedarikçileri Derneği FSM'in üye sayısını brüt olarak 30'un üzerine çıkartarak dünyada yönetimimiz altına girmeyen önemli ülke ve yayın bırakmama hedefimize de oldukça yaklaşmış olmaktan gurur duyduk.
yazar

E-bülten için e-posta bırak