Dolar 3 haftanın en düşüğünde

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi

Dolar 3 haftanın en düşüğünde

02-02-2017
Dolar 3 haftanın en düşüğünde
Fed kararları sonrası düşüşü sürdüren dolar, 3.7190 ile 3 haftanın en düşük seviyesini gördü.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yeni ABD Başkanı Donald Trump'ın göreve başlamasından bu yana gerçekleştirdiği ilk toplantısında faiz oranlarını değiştirmemesi ve ileriye dönük mesajlarda mart ayına ilişkin belirgin bir sinyal vermemesi sonrasında dolar, gelişmekte olan ülke para birimleri genelinde düşüş yaşıyor.

Dolar, yatırımcıların Fed'den bekledikleri kadar şahin bir duruş görememelerinin ardından gerilerken; politika yapıcıların bazı piyasa bazlı enflasyon göstergelerinin hâlâ düşük olduğuna işaret etmelerinin ardından seans zirvesinden düşüşe geçti.

Dolar/TL de Fed kararları sonrası güne düşüşle başladı ve tarihi zirvelerinden (3.9422) oldukça uzaklaştı.

Dün günü 3.78'li seviyelere yakın tamamlayan dolar/TL bugün, Fed açıklamalarıyla aşağı yönlü bir seyir izliyor. Güne 3.7570 seviyesinde başlayan dolar kuru, ilerleyen dakikalarda 3.7190'a kadar indi. Böylece son 3 haftanın en düşük seviyesini gören dolar kuru,  saat 16:00 itibariyle 3.74 seviyesinde hareket ediyor. 

Dün gelen alımlarla son 20 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştiren Borsa İstanbul ise günün ilk yarısını 131 puan artışla 86.979 puandan tamamladı. Endeks aynı saat itibariyle yaklaşık 500 puan artışla 87.320 puanda bulunuyor.  

yazar

Nesip Uzun

E-bülten için e-posta bırak