Bilim İnsanları Yapay Kas Yaptılar!

Mobilya Dekorasyon Dergisi - Mobilya Dekorasyon - Dergi - Yayın - İletişim - Dergi - furniture - wood - design - dizayn - aksesuar - kenarbandı - edgeband - makine -woodworking - woodworkingmachinery

Bilim İnsanları Yapay Kas Yaptılar!

12-07-2016
Bilim İnsanları Yapay Kas Yaptılar!
Japon bilim insanları, gelecekte var olması için yoğun çaba sarf edilen, Android robot-insan çözümlerine yönelik önemli bir buluşun yapım aşamasını gerçekleştirerek sentetik kas yapımında bulundular.

Japon bilim insanları, "geleceğin teknolojisi" olarak betimlenen insan görünümlü robotlarda kullanılmak üzere önemli bir yapı taşının üretimini gerçekleştirdiler.

Tokyo Teknoloji Endüstrisi Suzumori Endo Robotik Laboratuvarı bünyesinde gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda, yapay zekaya sahip robotlara yönelik olarak yapay kas elde edildi.

Sesli iletişim ve yön duygusu gibi bazı karar mekanizmalarını yapay zeka sayesinde robotlara aktaran bilim insanları, yaptıkları sentetik kaslarla, robotların anatomik yapısında da yeni gelişmelere yol açacak gibi gözüküyorlar.

Yapım aşamasında servo ya da motorlar yerine, denek lif demetleri kullanan bilim insanları, insan anatomisine eş değer bir robot bacağı inşa ettiler.

İnsanlardaki ile aynı miktarda kas dokusuna sahip olan robot bacakları, henüz ayakta duramayarak "yürüme" aktivitesini gerçekleştiremiyor.

İnsanların bacaklarında saniyede gerçekleşen kas kasılmalar, robotlarda çok daha uzun bir sürede gerçekleşerek, çözümlere yavaş bir denge kontrolü sağlıyor.

yazar

E-bülten için e-posta bırak