agt 750 milyonluk yeni yatırım yaptı.

agt 750 milyonluk yeni yatırım yaptı.

AGT, 750 milyon TL’lik ikinci MDF, üçüncü Parke ve dördüncü Press yatırımlarını tamamladı!

04-05-2020
AGT, 750 milyon TL’lik ikinci MDF, üçüncü Parke ve dördüncü Press yatırımlarını tamamladı!
Laminant Parke sektörünün lideri, ahşap bazlı panel sektörünün öncü markası AGT, toplamda 750 milyon TL’yi bulan ikinci MDF, üçüncü Parke ve dördüncü Press yatırımlarını tamamladı. Yeni yatırımlarıyla üretim kapasitesini yaklaşık iki katına çıkaran AGT, yurt içi ve ihracat satışlarındaki artış ile Türkiye ekonomisine katkı sağlamaya devam ederken, global pazardaki gücünü artıracak.

Ulusal ve uluslararası pazarda MDF, MDF-LAM, panel, profil ve parke üreterek, beş kıtada 80’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiren AGT, üretim kapasitesini yaklaşık iki katına çıkaracak büyüme yatırımını tamamladı.

750 milyon TL’lik yatırım ile ikinci MDF Hattı’nı hayata geçiren AGT, yıllık kapasitesini 1 milyon metreküp MDF ve 40 milyon metrekare laminant parke seviyelerine çıkardı. Yeni yatırım ve artan üretim kapasitesiyle ülke ekonomisine ve istihdamına katkıda bulunduklarını ifade eden AGT Genel Müdürü Sevdil Yıldırım, dünya markası olma vizyonu ile faaliyet gösteren bir Türk markası olarak global pazardaki güçlerini, yenilikçi ve katma değerli üretimle artıracaklarını dile getirdi. 

         Tesislerinin faaliyet gösterdiği Antalya bölgesinde istihdama önemli ölçüde destek olduklarının da altını çizen Yıldırım, yeni yatırımla dolaylı olarak yaklaşık 25 bin kişilik bir iş gücü hacmi yarattıklarını ifade etti. “Faaliyetlerimiz sayesinde yarattığımız değer, Türkiye ekonomisine, bayiilerimiz ve tedarikçilerimiz başta tüm iş ortaklarımıza, çalışanlarımıza, toplumsal paydaşlarımıza katkı sağlıyor. Yıllar itibarıyla iddiamızı daha da yukarıya taşıdığımız ihracatımızla sektörümüzü global arenada bir üst lige taşırken, aynı zamanda ülkemizin döviz girdilerine, Türk şirketlerinin yurtdışında bilinirliğine de destek olmaya devam ediyoruz.”

Türkiye ekonomisinin küresel ekonomideki payının yaklaşık yüzde 1 olduğuna dikkat çeken Yıldırım, Türk Ağaç ve Orman Endüstrisi’nin dünya ekonomisindeki payının ise yüzde 10’un üzerinde olduğunu; yeni yatırımlarıyla birlikte AGT’nin gerçekleştireceği ihracatla cari açığın kapanmasına sektör dinamikleri el verdiği ölçüde katkı sağlamayı hedeflediklerini de vurguladı. AGT olarak sektörün ciro ihracat oranı lideri olduklarını da ekleyen AGT Genel Müdürü Sevdil Yıldırım; Kanada’dan Yeni Zelanda’ya, Rusya’dan Güney Afrika’ya kadar birçok ülkedeki AGT kullanıcılarının hayatını güzelleştirdiklerini, yeni yatırımla sadece hacimde değil ARGE vb fark yaratacak iş modelleriyle hedeflerini daha da büyüteceklerini belirtti. 

yazar

Nesip Uzun

E-bülten için e-posta bırak